Kultura Produktowa

– Szymon Paluch, CTO w startupie uPacjenta

Ile znacie polskich startupów, które odniosły sukces?

Dlaczego pomimo ciągle gorącego tematu, jakim jest rozwijanie własnych produktów, tak mało mamy historii kończących się sukcesem?


Patrząc na lokalny rynek można zauważyć, że w Polskim ekosystemie IT mamy znaczną przewagę firm usługowych (np. Software House) nad firmami produktowymi. Na portalu Just Join IT, na stronie „Brands”, na której mogą prezentować się firmy, jest 29 startupów i 113 software house ów (stan na 5 listopada 2020.r). Widać jak na dłoni, że w Polsce to rynek usług jest górą. W mojej opinii właśnie ta przewaga powoduje, że w polskim ekosystemie startupów brakuje cech typowych dla firm, które tworzą produkty. Brakuje doświadczenia w temacie tworzenia produktów, a także odpowiedniej kultury. Przedsiębiorcy, którzy pod zlecają tworzenie swoich produktów, najczęściej szukają konkretnych kompetencji. Gdy nie mają programistów, to szukają software houseów. Gdy mają problem z projektem graficznym, to udają się do agencji kreatywnej. Firmy realizujące usługi, widząc taką potrzebę rynkową, wchodzą w wąską specjalizację. Wielu rodzimych przedsiębiorców i specjalistów świadczących usługi na rzecz firm zewnętrznych nie ma szans na zdobycie doświadczenia w kompleksowym tworzeniu produktów cyfrowych. Sam zacząłem zauważać ten fakt dopiero niedawno.


Sam zacząłem zauważać ten fakt dopiero niedawno.

W swojej karierze prowadziłem przez 5 lat firmę świadczącą usługi, aby następnie zaangażować się w tworzenie produktu. To właśnie ta zmiana w wykonywanej pracy pozwoliła mi zobaczyć, jak bardzo różnią się światy: usług i produktów. Czytając książki takie jak np. „Inspired” (aut. Marty Cagan) doszedłem do wniosku, że mentalność usługowa cały czas jest u nas mało obecna. Gdy rozmawiam z programistami, bardzo często są oni skupieni na procesie „delivery”. Liczą się dla nich dwie rzeczy: kod i deadline. Co mają zrobić i na kiedy? Mniejsze znaczenie ma dla nich fakt, co tak naprawdę realizują. Jaka idea i cel za tym stoi? Czy ma to realny wpływ biznes? Czy rozwiąże to problemy użytkowników? Brakuje miejsca na pytanie: DLACZEGO?


Jest to kluczowa kwestia! Realizując projekty dla klientów liczy się podpis protokołu odbioru w terminie wynikającym z umowy. Podpisany protokół oznacza sukces projektu. Tworząc własny produkt, sytuacja jest inna. Ważniejsze niż to kiedy coś wdrożymy jest to, co tak naprawdę wdrażamy. Czy ma to wartość biznesową, czy ktoś to kupi i czy ludzie będą wiedzieć jak z tego korzystać? Jeśli wdrożymy coś, co z punktu widzenia technologii jest bardzo dobrym i przemyślanym rozwiązaniem, ale nie będzie to miało specjalnej wartości biznesowej, to tak naprawdę może się okazać, że wykonamy ciężką i nikomu niepotrzebną pracę.


Wszystko to wpływa na niski poziom kultury produktowej.

Ciągle widzę te same pytania, które przewijają się przez grupy na Facebooku, a dotyczą wdrażania nowych pomysłów w życie. Wielu założycielom startupów brakuje podstaw związanych ze sprawdzaniem założeń biznesowych, testowaniem rynku, weryfikacją wpływu na biznes. Wielu osobom brakuje tak podstawowej wiedzy jak np. zrozumienie tego czym jest Minimum Viable Product.


Ostatnio postanowiłem podzielić się swoimi przemyśleniami z Joanną Ostafin z Project:People. Joanna jest doświadczonym strategiem Lean UX, a w swojej karierze pomogła wielu firmom stworzyć wspaniałe produkty. Godzinna rozmowa, którą udało nam się odbyć, doprowadziła do nagrania podcastu dotykającego tematów budowy kultury produktowej w Polsce, potrzeb jakie mają młodzi założyciele startupów oraz „pracy na styku” wielu dziedzin jako klucza do sukcesu podczas tworzenia produktów cyfrowych. Głównego problemu upatrujemy w tym, że tworząc usługi patrzymy wąsko, skupiamy się na specjalizacji, którą nasi klienci od nas kupują. Tworząc produkt, należy patrzeć szerzej, być generalistą w wielu aspektach. Jeśli chcemy stworzyć dobrą kulturę produktową potrzebna nam jest praktyka, wymiana doświadczeń oraz wiedzy. Potrzeba również ludzi, którzy chcieliby wymieniać się doświadczeniami z różnych dziedzin m.in.: biznesu, technologii, czy designu.


Czy Wy też widzicie problemy, o których pisałem?

Czy chcielibyście dzielić się swoją wiedzą związaną z tworzeniem produktów cyfrowych, wymieniać się doświadczeniami na styku różnych dziedzin?


Już w najbliższy czwartek premiera podcastu „Project:People”, w którym razem Joanną, przez ponad 40 minut omawiamy te wszystkie dylematy. Jeśli temat jest Wam bliski, serdecznie zapraszam Was do wysłuchania naszej rozmowy oraz dyskusji odnośnie kultury produktowej w polskim świecie Startupów.


👉 Zobacz więcej informacji ze świata startupów!